Tomáš Sedláček: Můžeme růst donekonečna. Robotaxi čili odpustek pro Elona Muska ~ Let's talk green ~ 18. října
Ekoabeceda pro klima. Inovace ve vodárenství jsou běh na dlouhou trať. Vláda schválila zálohování PET lahví a plechovek. Proč se Evropané stydí za létání
Čtete newsletter magazínu Ecoista.cz. Vycházet bude každý týden v pátek, tak abyste měli připravené zajímavé zelené a ekologické čtení na víkend. Dozvíte se co u nás vyšlo, ale také co zajímavé vyšlo někde jinde a stojí za přečtení.
Čerstvě vydané
Ekoabeceda pro klima přináší do škol téma, které ovlivní život dětí
Cílem projektu je během let 2024-25 pomoci školám přirozeně začlenit aktuální téma klimatické změny do vzdělávání a vybavit pedagogy i žáky nástroji, jak se s touto složitou problematikou vypořádat.
Tomáš Sedláček: Můžeme růst donekonečna, pokud budeme růst na duchu
Ekonom a filozof Tomáš Sedláček se o budoucnost lidstva nebojí. Dokonce ani současná cifra osmi miliard lidí žijících na Zemi jej neznepokojuje. Proč? Protože lidé nemusí vyrábět čím dál víc, naopak, materiální výroba může i klesat, což už se děje například v severských zemích.
Eco Fejeton: Robotaxi čili odpustek pro Elona Muska
V bitvě o Waterloo byla zem poseta tolika mrtvými a zraněnými těly, že po nich dusaly i koně. Ti, co přežili, to s údivem zaznamenali, protože koně jinak i uprostřed válečné vřavy dokázali došlápnout bez toho, že by zavadili o sražené tělo vojáka.
Ondřej Beneš: Inovace ve vodárenství jsou běh na dlouhou trať
Technický a obchodní ředitel vodárenského kolosu Ondřej Beneš na semináři v rámci Týdne inovací poodkryl zákulisí a problémy oboru, který se zabývá tou nejdůležitější strategickou surovinou, bez níž by svět vskutku nemohl fungovat.
Vyšlo před rokem
Nová chlouba Kladna: biopark přináší odpočinek i poznání
Unikátní biopark návštěvníkům nabízí dětská hřiště, jezírko, mokřad, vyhlídkovou věž a řadu informací o koloběhu vody v přírodě. Vznikl v areálu bývalých kladenských kasáren, otevřeno je každý den.
Zajímavosti odjinud
Vláda schválila zálohování PET lahví a plechovek i poplatky za letáky (Novinky)
Češi by mohli v příštích letech začít platit zálohy za PET lahve a plechovky. Návrh novely obalového zákona prosazovaný ministerstvem životního prostředí ve čtvrtek schválila vláda. Učinila tak navzdory silné kritice obcí i některých podnikatelských svazů.
Dobrá zpráva: Emise nebezpečných látek v ČR výrazně klesly (Arnika)
Integrovaný registr znečišťování přinesl s daty za rok 2023 dobrou zprávu: Až na výjimky množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí oproti předchozímu roku kleslo. Na znečištění se v roce 2023 podle dat v IRZ daleko výrazněji podílely chemičky nebo provozy vyrábějící plasty, přesto lze i za tento rok za největší znečišťovatele označit uhelné elektrárny. Z celkového poklesu látek ohlášených průmyslovými provozy do IRZ jsou však výjimky, a to v případě emisí potenciálně rakovinotvorného styrenu, dioxinů předávaných v odpadech a látek poškozujících ozonovou vrstvu. O znečištění ve svém okolí se lidé dozví na webu www.znecistovatele.cz.
Proč se Evropané stydí za létání a vyměňují letadlo za vlak? (Fortune)
Letecká ostuda neboli "flygskam" podle původního švédského názvu není nic nového. Pokud ho neznáte, označuje společenské hnutí, které se stydí za létání kvůli dopadům na životní prostředí.
Zubní kartáčky a sprchy se hemží viry, zjistila studie. Drtivá většina však infikuje jen bakterie (iRozhlas)
Vědci z americké Severozápadní univerzity studovali dvojici předmětů, které lidé používají denně - zubní kartáček a sprchovou hlavici - aby zjistili, co v každém z nich žije. Výsledky byly překvapivé, byť by však prý neměly nikoho znepokojovat.
Průzkum Too Good To Go: Třetina Čechů pravidelně vyhazuje jídlo, u Gen Z a mileniálů jde téměř o polovinu lidí (tisková zpráva)
Too Good To Go, ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK odhalila překvapivé generační rozdíly v tom, jak Češi nakládají s potravinovým odpadem. Generace Z a mileniálové nejenže za jídlo více utrácejí, ale také více plýtvají, zatímco baby boomers zaujímají úspornější přístup.
Proč umírají české jehličnaté lesy? (Fakt o klimatu)
Na mnoha místech v Česku umírají jehličnaté lesy. Někde najdeme místo vzrostlého lesa jen rozlehlé holiny, jinde dosud kmeny mrtvých smrků či borovic trčí smutně k nebi. Co se to s našimi lesy děje? Jakou roli v tom hraje kůrovec a jakou klimatická změna a další faktory? A co je potřeba dělat, pokud chceme tento neblahý trend zastavit?
Krátce
Zoopark Zájezd otevřel expozici pro plazy z Orientu, obývají ji želvy i agamy (Ekolist)
Google podepisuje dohodu o nákupu jaderné energie vyrobené z několika malých modulárních reaktorů vyvinutých Kairos Power s cílovým výkonem 500 MW do roku 2035. (WSJ)
Zrevidujte Green Deal, volá hospodářská komora. Některé plány jsou nesplnitelné
(iDnes)Hřbitovy jsou cenná útočiště živé přírody ve městech, objasňuje studie (Ekolist)
Ročně se řidiči střetnou se zvěří 17 000krát. Nehod je za 10 let dvojnásobně víc
(Ekolist)Nový vstup do Zoo Brno: Zelená střecha, lávka a udržitelná architektura (EnviWeb)