Chili Ta: mango je někdy víc eko než česká mouka. Jak se vyspat ve vedrech. Geoinženýrství, lístek do klimatického pekla? ~ Let's talk green ~ 11. července
Nejsušší místo na Zemi rozkvetlo. 6 bilionů plastových tašek. Bylo Grónsko opravdu zelené? Elektromobily jsou o 73 % ekologičtější než klasické automobily
Čtete newsletter magazínu Ecoista.cz. Vycházet bude každý týden v pátek, tak abyste měli připravené zajímavé zelené a ekologické čtení na víkend. Dozvíte se co u nás vyšlo, ale také co zajímavé vyšlo někde jinde a stojí za přečtení.
Čerstvě vydané
Ponožky do mrazáku a termo lahev s chladnou vodou aneb jak se vyspat ve vedrech
Horké počasí nás může během dne uvrhnout do letargie, protože k regulaci naší teploty využíváme více energie. Pokud v noci špatně spíte, zkuste se vyhnout zdřímnutí během dne. Unavení usnete lépe, a to i v horku.
Geoinženýrství – záchrana, nebo lístek do klimatického pekla?
Zhustit mraky a zastínit Slunce, aby planetu tolik neohřívalo. Nebo ve stratosféře vytvořit vlastní mraky či naopak mraky rozptýlit, aby se paprsky lépe odrážely do vesmíru. Metod geoinženýrství je několik a Britové je teď budou zkoumat v rozsáhlém programu.
Svět vyprodukuje ročně 5 bilionů plastových tašek a sáčků. Jak se jich zbavit?
Data z tisíců úklidových akcí v USA ukázala, že v oblastech, které se pokusily omezit používání igelitových tašek, došlo k jejich poklesu mezi odpadky nejméně o 25 % ve srovnání s oblastmi, které regulace nezavedly.
Vietnamsko-česká hvězda udržitelné gastronomie Chili Ta: mango je někdy víc eko než česká mouka
Ta Thuy Dung alias Chili Ta (narozena 1991) je kuchařka a food bloggerka, která se proslavila sv kuchařských show a na Instagramu má 300 000 sledujících. S Ecoistou mluvila o drobných i velkých věcech, které nám zlepší jídlo i životní prostředí.
Vyšlo před rokem
Nejsušší místo na Zemi právě rozkvetlo. Co to znamená?
V pusté krajině pouště Atacama v Chile, považované za nejsušší místo na naší planetě, se podle biologů děje něco neobvyklého. V tamní zimě se poušť zazelenala o měsíce dříve, než obvykle.
Zajímavosti odjinud
Dekarbonizujeme lépe, než si většina lidí myslí. Ale neumíme to prodat, říká europoslanec Luděk Niedermayer (Ekonews)
Evropská komise selhává v tom, jak málo komunikuje úspěchy při snižování emisí oxidu uhličitého a dekarbonizaci, uvádí Luděk Niedermayer. „Doteď to šlo dobře,“ dodává poslanec Evropského parlamentu za TOP 09.
Vysvětlení, co by Trumpův rozsáhlý návrh zákona skutečně přinesl (Vox)
Snižuje daně, omezuje záchrannou síť, financuje deportace, poškozuje průmysl čisté energie a prudce zvyšuje zadlužení.
Trumpova administrativa ukončila více než 100 klimatických studií (MIT Technology Review)
Granty NSF byly kráceny o desítky milionů dolarů a vědci se obávají, že USA přijdou o celou generaci výzkumníků v oblasti klimatu.
Lesní požáry ztěžují monitorování látek znečišťujících ovzduší (Undark)
Současná technologie sledování není konstruována tak, aby se přizpůsobila měnícímu se kouři..
Bylo Grónsko opravdu zelené? aneb Největší PR stunt všech dob (Wired)
„Zelené“ Grónsko z dob vikingského osídlení uvádějí klimaskeptici jako důkaz toho, že se podnebí na Zemi ještě „nedávno“ oteplovalo i bez zásahů člověka.
Letecké a pozemní záběry zachycují celý rozsah povodní v Texasu (PetaPixel)
Záběry pořízené z oblohy i ze země zachycují, jak rychle přišly do Texasu během svátečního víkendu 4. července záplavy, při nichž zahynulo nejméně 82 lidí a stovky dalších jsou nezvěstné.
V Číně vládnoucí vedro vystavuje pracovníky nebezpečí v době rozmachu gig ekonomiky (Bloomberg)
Zatímco země trpí vedrem, miliony kurýrů doručujících zásilky statečně čelí smrtícím teplotám bez právní ochrany a příplatků za práci v horku. Zaměstnanci státní správy se mezitím těší chladu, bonusům a výhodám pobytu u moře.
Domácnosti si brzy připlatí za plyn či naftu. Bude litr dražší o 12 korun? Spíš o tři, říká analytička (CC)
Kateřina Kolouchová z think-tanku Fakta o klimatu vysvětluje, co se změní, až v roce 2027 začne platit směrnice o emisních povolenkách pro domácnosti.
Elektromobily jsou o 73 % ekologičtější než klasické automobily - i při výrobě baterií (Electrek)
Podle nového výzkumu Mezinárodní rady pro čistou dopravu (ICCT) produkují bateriové elektromobily prodávané dnes v Evropě o 73 % méně emisí skleníkových plynů během celého životního cyklu než klasické automobily, a to i při zohlednění výroby. To je výrazný pokrok oproti roku 2021, kdy tento rozdíl činil 59 %.
Krátce
Zájem o zdravější potraviny v Česku stagnuje. Na vině jsou i vyšší ceny (Ekonews)
Studie: Změna klimatu ztrojnásobila počet úmrtí v důsledku veder na začátku léta v Evropě (Grantham Institute)
Mikroplasty nalezené v lidském spermatu a folikulární tekutině (CNN)
Kolaps tropických lesů souvisí s dlouhodobým starověkým globálním oteplováním (Gulf Times)
Česko se podle globálního hodnocení dostalo mezi TOP 10 zemí v naplňování SDGs, pokrok bude prezentovat už v červenci v sídle OSN (EnviWeb)
Slovenská firma láká na zážitky s papoušky. Podle veterinářů ale porušuje zákony o týrání zvířat (iRozhlas)