S Lukášem Hejlíkem o Green Table, drahém vajíčku a proč není vegetarián. Zlatá medaile za greenwashing ~ Let's talk green ~ 16. srpna
Eco Fejeton: Čolek versus Wall street: 1-0. Provoz tepelných čerpadel se lidem prodraží. Umělá inteligence je energeticky náročná. Kniha Kůrovci. Jak na “overturismus”
Čtete newsletter magazínu Ecoista.cz. Vycházet bude každý týden v pátek, tak abyste měli připravené zajímavé zelené a ekologické čtení na víkend. Dozvíte se co u nás vyšlo, ale také co zajímavé vyšlo někde jinde a stojí za přečtení.
Čerstvě vydané
Eco Fejeton: Čolek versus Wall street: 1-0
Francis Scott Fitzgerald ve své známé definici velmi bohatých lidí ukazuje, že se liší ode mě nebo od vás: “Vlastní a užívají si brzy, a to je změní. Jsou změkčilí v tom, v čem my jsme tvrdí, a jsou cyničtí tam, kde my jsme důvěřiví.” Pokud se člověk nenarodil coby výjimečně bohatý, nikdy tomu nemůže rozumět.
S Lukášem Hejlíkem o Green Table, drahém vajíčku i o tom, proč není vegetarián
Herec a moderátor Lukáš Hejlík v dubnu vydal knihu Snídaně, brunch, kafe 400. Je to čtvrtá kniha Gastromapy, projektu, v němž hodnotí restaurace, kavárny a bistra ze všech regionů Česka. A právě tento projekt z něj udělal jednu z největších celebrit v oblasti gastronomie. S Ecoistou se podělil o své názory na udržitelnost.
Provoz tepelných čerpadel se lidem prodraží – stát uvalil poplatek
Tepelná čerpadla výrazně zvedla platby za elektřinu, jejich majitelé si letos za proud připlatí víc než ostatní. Vzrostly i poplatky za jistič a distribuci.
Vyšlo před rokem
Jak na “overturismus” – aneb, když místní a příroda čelí návalu návštěvníků
Na jedné straně turistické lokality o růst cestovního ruchu usilují. Na druhé straně řada z nich trpí turistickým přetížením. Protichůdná fakta si žádají řešení. Cílem je udržitelný cestovní ruch.
Zajímavosti odjinud
Mezinárodní kancelářský průzkum: Poláci víc než Češi věří cloudu, nebojí se repasování (EnviWeb)
Firmy v Česku, Polsku i Maďarsku přikládají čím dál větší význam digitalizaci a cloudovým řešením. Mezi zeměmi ale najdeme i značné rozdíly. Poláci například více než my důvěřují repasovanému kancelářskému vybavení, které může výrazně pomoci udržitelnému provozu firmy. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti Canon.
Zlatá medaile za greenwashing. Coca-Cola čelí kritice kvůli odpadu z olympiády (iDnes)
Francouzské ekologické skupiny firmu kritizují za to, co samy označují za bizarní a neskutečný krok. Na stáncích s nápoji na některých sportovištích, které provozuje hlavní sponzor, totiž obsluha plní kelímky na opakované použití, takzvané „eco-cups“, nápoji z půllitrových plastových láhví. Odpad se pak hromadí v pytlích určených k recyklaci. Podle ekologických aktivistů jsou plasty použity hned nadvakrát.
Umělá inteligence je energeticky náročná. Co to znamená pro změnu klimatu (MIT Technology Review)
Podle výzkumníků, se kterými Melissa hovořila, vytvoříte pomocí modelu, jako je Stable Diffusion XL, 1 000 snímků a vyprodukujete tolik oxidu uhličitého, jako když ujedete něco přes čtyři kilometry autem na benzin.
Průzkum HK ČR: Dominantními zdroji zůstávají elektřina a plyn, ostatní zdroje využívají spíše jednotky procent firem (EnviWeb)
Elektřinu využívá ve svých provozech či výrobě na 90 % českých podniků. Druhým nejčastěji využívaným zdrojem jsou plynná fosilní paliva (zejména zemní plyn), to platí pro téměř 60 % respondentů. Drtivá většina firem plyn zajišťuje prostřednictvím dodavatele. Ani vodík zatím české firmy příliš nevyužívají
Pozor na kvalitu vody. Jak poznat, že je voda vhodná ke koupání? (Ekolist)
Letní počasí stále láká ke koupání a pobytu u vody. Někdo dává přednost umělému koupališti a někdo si jde raději zaplavat do přírody. Každá vodní plocha však nemusí být vhodná ke koupání. Jak poznat, zda je daná lokalita bezpečná a kde zjistit kvalitu koupací vody?
Nemá dům ani kreditku a jí, co najde. „Zavázal jsem se vydělávat velmi málo peněz,“ říká aktivista (Ekonews)
Američan Rob Greenfield je ekologický aktivista, který vlastním příkladem ukazuje, že i na Západě lze žít udržitelněji. Tisíce mil ušel pěšky, měsíc se oblékal do vlastních odpadků, aby předvedl, jak moc jich lidé vytvářejí. Redakci Ekonews odpovídal z dálnice podél Pacifiku, po které aktuálně jde bos z Kanady skoro tři tisíce kilometrů až do Los Angeles.
Krátce
Názor: Co je ekologicky nezodpovědnější než žíznivý trávník v L.A.? Falešný plastový (Los Angeles Times)
Staré lesy zadrží mnoho uhlíku, ale ochrana vázne. I proto ty české víc emisí vypouštějí, než ukládají (EkoNews)
Šťavnatější, lesklejší, lepší: Vynikající jahody odemčené díky genetice (SciTechDEaily)
Pro přežití stromů ve městech je zcela zásadní povýsadbová péče (Ekolist)
Dokončení přestavby vyřazené uhelné elektrárny na rozsáhlý komerční solární projekt (The Cool Down)
Kniha Kůrovci – Příběh největšího vyvrhele z říše hmyzu, ale neprávem (Příroda.cz)
Vláda USA stále vynakládá velké prostředky na ochranu klimatu (MIT Technology Review)